Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Historie CB klubu Echo Blansko


     Začátkem devadesátých let, kdy se vlastně uvolnilo napětí a podmínky co se týká bezdrátového spojení mezi obyvateli ČR, byly ve veliké oblibě občanské radiostanice. Ještě zde nenastala ta doba, aby měl obyčejný smrtelník v ruce mobilní telefon v ceně tehdy kolem 40 tisíc, tak to řešily tzv. „RUČKY" na pásmu 27 MHz.
     Tento kmitočet byl pro provoz vyčleněn jako Občanské pásmo, bez povolení. Pouze při nákupu stanice jste dostali lístek, kterým jste oznámili svůj provoz na ČTU a zaslali jednorázový poplatek, myslím že to byla stovka na registraci.
     Protože to bylo tak snadné, tak i zde u nás v Blansku se tato záliba, u některých jediné spojení, u některých výrobní prostřede,velice rozmohla.
     Proto zde vyvstal také požadavek:"Co takhle začít se nějak scházet?" Byla zde taková menší skupinka, která se znala z dřívějška jako tzv. SINCLAIR klub, zabývající se činností kolem počítačů, která si nyní také opatřila několik "ruček" a domluvili jsme se na prvním setkání.
     Další bylo už po oznámení pomocí CB stanic v éteru a bylo stanoveno místo a datum. A tak se stalo, že jeden podzimní den roku 1994 jsme se sešli v restauraci U Rulíška.
     Mysleli jsme si, nebo alespoň já si to myslel, že nás tam bude asi tak 5-6, ale už tehdy "Občanské pásmo" mělo dobré uši a nebylo takové rušení, že se nás tam sešlo kolem patnácti. Nechtěl bych na nikoho zapomenout, ale mezi ty první patřili: Honza Hořice, Ivoš Zborovce, Karel Blansko, Martin Letovice, Petr Letovice, Radim Blansko, Radek Zborovce, Alak Dolní Lhota a moje maličkost Meteor.
     Zde jsme ustavili přípravný výbor, který měl za úkol v nejbližším termínu zaregistrovat naše občanské sdružení pod názvem "CB ECHO Blansko". Pak už bylo jen otázka času náš klubový znak, výroba prvních QSL lístků a vlastní činnost.
     Abychom si na schůzky nepřišli jenom posedět, tak byla plánovaná témata, kterými se zde budeme zabývat. Jen namátkou: Zdroje, Antény, Druhy radiostanic, Nové rádia z Allamatu, Činnost radioblubu Blansko, Možnosti získání koncese a podobné.
     Ale vznikly problémy s mísností kde se scházet, protože jsme více mluvili a málo konzumovali. Tak jsme se stěhovali. Postupně, pokud mě pamě» dovolí, to byla: Dolní Lhota u Filky, Rájec Jestřebí Na špici a pak střídavě Černá hora, Bořitov Motorest a Sokolovna. V té poslední jsme zakotvili a až na malé vyjímky se zde scházíme pravidelně každý první čtvrtek v měsíci doposud.
     Během dosti dlouhé doby trvání našeho klubu došlo k obměně členů. Když se dívám zpátky, tak jsme zde ze zakládajících zbyli asi jen dva. Ale díky novým členům Echo nezaniklo, naopak se rozvíjí jeho činnost. Letos (2002) na podzim to bude již 10 setkání na Suchým. Tyto setkání by nebylo možné zabezpečit, kdyby ruku k dílu nepřiložili Krakonoš Svitávka, Jarda Letovice, Skipy Brodek, Jirka Svitávka a několik dalších.
     Během roků činnosti,tak jak to bývá ,lidé přicházejí i odchází. Nejinak tomu bylo i u nás, první nás opustil Karel Blansko, to bylo v roce 1996. Dalším, na koho snad nikdo z našeho klubu i z poslechu na vlnách CB nezapomene byl Emil Černá Hora. Bylo to téměř přesně 3 roky po Karlovi. Emil se velikou měrou podílel na činností Klubu CB. Díky jeho úsilí byly vybudovány stanice na "Záchrance" v Blansku a v Boskovicích. Postaral se také o označení těchto kanálů č.9 na hlavních průtazích okresem Blansko.Zdroj: www.cbecho.wz.cz/cbecho/

NA STRÁNCE SE PRACUJE
Přečti si také: Historie CB
Historie firmy Tesla Pardubice (m.j. také výrobce cb radistanic)
Historie Bohemia Clubu
Historie CB klubu Čáslav
Historie CB klubu Česká Lípa
Historie CB klubu Echo Blansko
Historie CB radioklubu Liberec
Historie CB klubu Mlada Boleslav
Historie CB Radio Praha
Historie CB Spolku Brno a okolí
Historie České asociace klubů CB
História časopisu CB report
História Slovenského CB rádioklubu
Dobové reklamní letáky s nabídkou CB radiostanic, antén a příslušenství
Historie CB soutěží: Béčko
Historie CB soutěží: O tučňákův frak
Historie CB soutěží: RKL Contest
Historie CB: Cestička okolo Frýdku            OK1SB            
©2024 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.