Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Historie CB radioklubu Liberec (RKL)


0     Po uvolnění dřívějších tabu, v životě občana tehdejší České a Slovenské federace, kdy se psal rok 1990, začalo jinde ve světě zcela běžné CB pásmo pozvolna ožívat i u nás.
    Z počátku zde vysílalo pouze několik š»astlivců, kteří své staničky importovali ze zahraničí nebo je získali z druhé ruky. Jak jinak než-li od taxikářů. Dle pamětníků začalo v Liberci vysílat asi 12 volaček. Ty tam jsou večery a noci, které plnil Cháron a pokud je nám známo, není v dnešní době již aktivní žádná z nich.
    Tato situace trvala do roku 1992, kdy přišla první velká vlna uživatelů CB na Liberecku. V tuto dobu přibývaly staničky jako houby po dešti, zejména pak po počátcích prodeje radiostanic v různých krámech s elektronikou, kterých v Liberci bylo cca 6. Dnes z nich zbyl bohužel pouze jeden. Velkou roli při rozšíření stanic CB na Liberecku sehrál malý krámek ve vesnici Niederodervitz v nedalekém Německu, kde byly stanice kupovány na tehdejší, ale i dnešní poměry za "babku" a úspěšně "pašovány" do republiky. Věhlas tohoto garážového prodeje se záhy rozšířil do celých Severních Čech.
     V roce 1993, byla v Liberci uskutečněna veřejná sbírka na zbudování záchranného kanálu č. 9 v okrese, který byl záhy uveden do provozu na hasičské stanici ČD. Stanice zde fungovala s většími či menšími úspěchy do jara roku 1995, kdy správu "devítky" převzal RKL a umístil ji na základnu bezpečnostní služby ARGUS, kde bezplatně fungovala po dlouhá léta. Za dobu svého působení odbavila stanice cca 600 tísňových volání. V dnešní době jsou stanice pro příjem nouzových vysílání v Liberci umístěny na Policii ČR a u Hasičů, ale na jejich provoz již nelze mnoho spoléhat. Snad je to zapříčiněno tak hojným rozšířením moderních "ruček" - tedy mobilních telefonů.
     
Úspěšnost monitoru 9. k. dokládá článek v deníku Liberecký den srpen 1996. 0


     V letech 1992-1994 se v našem regionu vytvořil diskusní kroužek původně na 12-tém kanále a po té na 33. k., jehož účastníci se začali scházet i mimo pásmo. Dokonce vydávali vlastní tiskovinu s názvem CB občasník a později se rozhodli založit oficiální organizaci. Zde je však nutno podotknout, že v tehdejší době byl ze strany občana velký odpor k jakémukoli sdružování a mnozí v klubové činnosti viděli politiku.
     Potřeba založení klubu se objevila také na poli DX-ingu, kdy jsme začali intenzivně vysílat do zahraničí. Používali jsme ve světě neobvyklé volací znaky CZ 4 xxx podobné spíše volačkám amatérským.
      V památný den 14. září 1994 bylo svoláno ustavující setkání CB-čkářů Liberecka v restauraci Na basebalovém hřišti v Liberci - Františkově, kam byli pozvány všechny stanice z okolí. Po zvolení přípravného výboru byl založen první registrovaný CB klub u nás. Dne 10. října 1994 byl oficiálně zaregistrován pod názvem REGIONÁLNÍ KLUB CB LIBEREC s přiděleným IČO: 46747869. Zakládajícími členy byly tehdy známé volačky, z nichž dnes bohužel uslyšíte pouze některé: Matěj Bubákov, Jirka Soud, Panda Liberec, Pepa Hanychov, Méďa Béďa, Peklo Liberec, Alan Jablonec n/N, Robert Kateřinky, Karel 1 Rochlice, Radek a Věrka Jatka, Niki Gagarinka, Jirka Gagarinka, Andromeda Liberec a další.

Ustavující setkání RKL v restauraci Na basebalovém hřišti
0


      Poprvé se RKL dostal do povědomí pořádáním oficiálního závodu na CB - 1. CB Contest RKL 1995. Našemu závodu také vděčí čeští a slovenští CB-čkáři za rozšíření dnes tak používaných lokátorů, které je ve světě CB raritou a používá se pouze u nás!
      Zajímavostí našeho závodu byl samotný zájem o něj a množství přihlášených stanic překvapilo nejenom pořadatele. Tehdy ještě neexistoval žádný CB časopis a soutěžní podmínky byly rozšiřovány na letácích po různých setkáních. Členové RKL vyjížděli na četné portable, aby propagovali účast v soutěži. Tenkrát se také o nás velmi zajímal ČTU a v první řadě radioamatéři - a co že si to ti obyčejní lidé z "odpadového pásma" dovolují, uspořádat závod takového rozsahu. V dnešní době však již mezi rekruty "dvoumetráků" je i mnoho aktivních i bývalých CB-čkářů. U zrodu dnes již nejstaršího a stále nejmasovějšího závodu stáli Láďa Fórum Mladá Boleslav a Peklo Liberec.
      Po velkém úspěchu RKL byly spontánně zakládány další oficiální CB kluby např. Krakonošův DX klub Trutnov, CB Klub regionu Frýdlant atd. V této době také vnikly další pobočky RKL v České Lípě - dnešní CB Klub Česká Lípa a v Ústí nad Labem - dnešní Bohemia club. V letech 96-97 dosáhl RKL největší masovosti, kdy čítal na 200 členů. Po osamostatnění poboček se členská základna stabilizovala cca na 60-ti členech.
      Za dobu trvání jsme se zúčastnili mnoha CB akcí po celé ČR, kde jsme vzorně reprezentovali svůj klub, tak jako na Kozákově v roce 1996, kdy bylo "ležení" RKL mnohem větší, než-li komerčního CB klubu Allamat, který měl v tehdejší době mnoho členů, ale dnes již bohužel zanikl.
      Velkou měrou se DX klub Romeo Kilo Lima zapsal do historie vysílání u nás svou mezinárodní aktivitou, kdy sdružuje cca 50 zahraničních členů ze všech světadílů. Naši operátoři jsou také čestnými členy světoznámých DX klubu AT, SD, RT, WOG, SG, PA a td. naše QSL mají ve svých sbírkách operátoři z téměř 200 zemí světa.
      Dalším rozšiřováním radiostanic v roce 1997 začali vznikat nové oficiální i neoficiální CB kluby. Velký zlom nastal s mohutným nástupem mobilních telefonů, kdy jsme zaznamenali velký odliv zájemců o občanské vysílání a dnes to již v Libereckém éteru vypadá, tak jako před lety, kdy to vše začínalo. Jenom nám na CB přibyla netolerance, závist a neslušnost, které jsme dříve neznali!
      Doufejme tedy, že RKL nezmizí v propadlišti dějin, tak jako některé dnes již zaniklé CB kluby. Rozhodně se budeme nadále věnovat DX-ingu a pořádání nejstaršího závodu na CB v ČR - CB Contest Romeo Kilo Lima, tak abychom co nejlépe přispěli rozvoji Občanského pásma u nás a velmi fandíme všem, kteří tak činí.

      Dodatek (Dragon Praha): Závod CB Contest RKL se naposledy konal v roce 2008. V roce 2009 byl pro nízký počet přihlášených účastníků zrušen.
Začátkem roku 2011 zmizely z internetu webové stránky klubu. Znamená to jeho definitvní konec?Regionální Klub CB Liberec
PO BOX 21
460 10 LIBEREC 10
e-mail: cbrkl(zavináč)cbrkl(tečka)cz
www: http://www.cbrkl.cz/ (web je již nedostupný)


Převzato z www.cbrkl.cz se souhlasem prezidenta RKL.Přečti si také: Historie CB
Historie firmy Tesla Pardubice (m.j. také výrobce cb radistanic)
Historie Bohemia Clubu
Historie CB klubu Čáslav
Historie CB klubu Česká Lípa
Historie CB klubu Echo Blansko
Historie CB radioklubu Liberec
Historie CB klubu Mlada Boleslav
Historie CB Radio Praha
Historie CB Spolku Brno a okolí
Historie České asociace klubů CB
História časopisu CB report
História Slovenského CB rádioklubu
Dobové reklamní letáky s nabídkou CB radiostanic, antén a příslušenství
Historie CB soutěží: Béčko
Historie CB soutěží: O tučňákův frak
Historie CB soutěží: RKL Contest
Historie CB: Cestička okolo Frýdku

            OK1SB            
©2024 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.