Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      

PMR radiostanice Cobra MT 525 (5.1.2007)


    Tak jsem si pořídil PMR stanice znovu. Původně jsem si chtěl koupit Intek 2020 v Elixu - to mi ovšem "rozmluvila" firma Elix samotná, když jsem poznal druhou část osazenstva prodejny - tu neochotnou a "vrčivou". Takže mne nějaký delší čas určitě neuvidí a raději jsem si zajel do ElectroWorldu, kde měli v nabídce PMR stanice Motorola, Cobra a polský Maxcom. Stanice Maxcom jsem vyloučil už pro jejich vzhled, připadalo mi, že oproti Cobrám a Motorolám vypadají stanice této firmy jako tesané sekyrou. Kvůli limitu 2000,-Kč vypadly z výběru i Motoroly, i když jen těsně, a pořídil jsem si nakonec Cobru MT 525 - pouze stanice bez příslušenství. Nabíječku a nabíjecí AAA baterie už doma mám.
    Stanice ke svému běhu potřebuje 4 baterie AAA - tzv. mikrotužky. Zapíná se dlouhým stiskem tlačítka Power. Kanály lze snadno nastavit pomocí tlačítek channel a channel . Zrovna tak snadno lze nastavovat hlasitost. Nad displejem je tlačítko pro prozvánění (CALL) a tlačítko pro nastavení subkanálu (CTCSS), nastavení pípnutí po skončení vysílání (ROGER BEEP) nebo zamknutí tlačítek (LOCK). Na levé straně stanice je tlačítko pro vysílání a ještě jedno pro vypínání šumové brány (SQUELCH) nebo zapnutí podsvícení displeje.
     Právě možnost vypnutí šumové brány (SQUELCH) jsem velmi ocenil - i když je to pouze pro právě naladěný kanál. Přepnutím na jiný kanál se šumová brána znovu aktivuje. Po stisknutí tlačítka pro vysílání stanice začne vysílat okamžitě - jaký to rozdíl oproti již dříve zkoušenému Sencoru SMR 400. Pokud chcete využít třeba fukci VOX nebo skenování kanálů, u této stanice budete hledat zmiňované funkce marně.
    Stanici mám jen chvíli, ale můj subjektivní dojem je, že Cobra MT 525 je citlivější než Sencor SMR 400 - možná to má na svědomí možnost vypnutí SQUELCHe, kterou hojně využívám. Také se snadněji a rychleji ovládá, a i když nemá některé funkce, kterými Sencor oplývá, v tomto případě to vůbec není na závadu. Každopádně 3denní pražská (městská) část "testů" dopadla dobře, takže jsem zvědav na tu druhou - portejblovou - část.


Dragon Praha

            OK1SB            
©2023 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.