Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


PMR radiostanice Intek 3030D (30.1.2009)


Intek 3030D      Po dlouhé době jsem si zase koupil vysílačku. Protože CB stanice mám v dostatečném počtu 2 kusů, přišlo na řadu přikoupení jednoho kusu PMR stanice. Sice péemerky mám taky dvě, z toho ale jednu rozebranou - asi natrvalo, protože jsem se za půl roku ještě nedokopal k tomu, abych ji posletoval a poskládal :-) Po dlouhém zkoumání internetu, kde jsem hledal nějaké mně vyhovující vysílačky za rozumnou cenu a prodáváné nejlépe v místě bydliště, a nadávajíc, že mnou oblíbené Cobry byly nejlevnější mimo můj "rajón", jsem nakonec zajel do pražského Elixu pro Inteka 3030D.
     Tato v Číně vyráběná PMR stanice je prodávána za 1590,- Kč. V ceně je jedna radiostanice, akumulátor 4,8V 600 mAh, nabíječka a hands-free. Místo dodávaného akumulátoru lze použít 4 baterie AAA - tzv. mikrotužky Stanice umí pracovat i v LPD pásmu, ale v ČR se pásmo LPD již nesmí používat. Funkce by měla mít následující: 38x CTCSS kód, scan, AUTO squelch, dvoubarevná indikace vysílání a příjmu, Dual Watch, 2 stupně citlivosti pro VOX, chvilkové podsvícení LCD displeje, indikace stavu baterií (jen když jsou vybité), úsporný režim, tóny kláves, ROGER-BEEP, zámek klávesnice a 3 druhy prozváněcích melodií.
     Stanice se zapíná dlouhým stiskem oranžového tlačítka Power/Menu. Hlasitost lze nastavit pomocí tlačítek a , stejnými tlačítky se vybírají volby v menu. V tom pak lze nalézt přepínání kanálů, aktivaci/deaktivaci tónu tlačítek, nastavení vysílacího výkonu, nastavení VOXu a nastavení Dual Watch. Tlačítko SCAN spustí prohledávání kanálů, tlačítko MON při dlouhém stisku vypne nebo zapne SQUELCH, při krátkém stisku zapne podsvícení LCD displeje.
     Při koupi této stanice bylo znát, že jsem dlouho nic nekupoval a že jsem polevil v ostražitosti. Stanici jsem v prodejně pořádně nezkusil a nezjistil, co umí. Od každé PMRky totiž už požaduji, aby měla kromě tlačítek PTT a ON/OFF také "čudlíky" na hlasitost a "čudlíky" na přepínání kanálů, to ostatní může být v menu. Bohužel jsem si nevšiml, že Intek 3030 má jen tlačítka na ovládání hlasitosti a už nikoliv na přepínání kanálů. Pro přepnutí na jiný kanál je nutné vstoupit do menu, přepnout kanál, případně subtón a pak volbu potvrdit tlačítkem PTT. Připadá mi to zbytečně komplikované jako "drbání přes hlavu". Přestože stanici už nějakou chvilku mám, stále si na to nemohu zvyknout a proto, když si beru PMR stanice s sebou, pak kromě tohoto Inteka vozím i svoji oblíbenou Cobru MT 525.
      Jak jsem se dříve zmínil, stanice je dodávána s hand-free, což je kus drátu, na kterém je na jednom konci dvojzástrčka pro mikrofon a sluchátko a na druhém konci jedno sluchátko a mikrofon s PTT tlačítkem. Nevím, čím to je, ale u ručních Inteků mi jejich zvuk většinou vadí a u této HF obzvláště. Při použití hands-free mne i při nejmenší hlasitosti po chvíli bolí uši a poslech se stává utrpením - zvláště když vypnu squelch a v signálu je šum. Možná si říkáte: "Tak ten squelch nevypínej". Samozřejmě, že by to šlo, ale pokud stanice zachytí signál na hranici pro deaktivaci squelche, pak je třeba buď strpět nepříjemné "prskání" a nesrozumitelnou relaci nebo squelch vypnout.
     Pokud jde o citlivost, pak mohu sdělit jen své dojmy, protože nevlastním žádnou relevatní měřící techniku. Můj dojem je takový, že Intek 3030D není znatelně horší ani lepší než Cobra MT 525, kterou mám už dva roky, a i když jsem neměl zatím možnost vyzkoušet Inteka na pořádném kopci, větší překvapení ani zklamání v tomto směru neočekávám.
      Takže koupit nebo nekoupit? Rozhodnutí je na každém z Vás. I přes některé nepříjemné vlastnosti bude tato stanice sloužit svému majiteli pravděpodobně dobře. Cena není nijak závratně vysoká, ale je dost možné, že někde seženete podobnou nebo lepší stanici levněji.

Dragon Praha

Vysvětlivky: ON/OFF - zapnutí / vypnutí radiostanice
PTT - tlačítko vysílání
HF - hands-free - sluchátko s mikrofonem, které umožňuje podobně jako u mobilů komunikaci, aniž by bylo nutné vysílačku držet v ruce.
DW nebo Dual Watch - hlídání rádiového provozu na dvou kanálech současně. Stanice pak automaticky přepne na ten kanál, kde se radiový provoz vyskytuje.
Scan - automatické hledání kanálu s rádiovým provozem
VOX - automatické zapnutí vysílání při předem nastavené úrovni hluku nebo hlasitosti řeči.


            OK1SB            
©2023 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.