Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


INTEK H-520 Plus - první zkušenosti (21.09.2007)


     Zahlédl jsem v katalogu novinku mezi CB vysílačkami: ruční radiostanici Intek H-520 a tak jsem zapátral po internetu, abych se o ní dozvěděl trochu více. V jedné polské diskusi ji celkem chválili, mimo jiné i za to, že i při nižším napětí (9V) dokáže ze sebe vydat 4W. To má "na svědomí" nový chip od Toshiby.
     Ručka se mi líbila a tak jsem se ještě týž den pro ni vydal do Elixu, kde je prodávána za 2990 Kč.
     Stanice je dodávána s následujícím příslušenstvím:
  • držák na opasek
  • adaptér do auta pro napájení a připojení externí antény
  • nabíječka
  • poutko
Nejprve pár parametrů uváděných výrobcem:
Počet kanálů: 80 FM / 40AM
Modulace: AM, FM
  Multistandart
Citlivost: FM 0.5 µV/20 dB SINAD
  AM 0.7 µV/20 dB SINAD
Výkon: 0.1W / 1W / 4W
Napájení: 7,2-13,2 V
Rozměry: 68 x 38 x 146 mm
Váha: 217 g (bez antény a baterií)
Spotřeba při vysílání: >1500 mA

     Vybalil jsem stanici, vložil do ní 6 tužkových baterek (více se do ní prostě nevejde) a zapnul. Je-li v menu nastaveno podsvícení displeje (defaultně je Off), pak se tento na pár vteřin rozvítí. Ostatně displej byl jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl Intek H-520 vyzkoušet. Je velký a i přes množství poskytovaných informací stále přehledný. Na displeji se objeví nejen číslo kanálu, ale i frekvence, zvolená norma, druh provozu (FM/AM), zvolený výkon vysílače a stav baterií, případně volba ESP, síla signálu, zvolená paměť atd. Spustil jsem scanování a s tím, co jsem v dané lokalitě zachytil, jsem byl více než spokojen. Ručka přijímá výborně a tak se těším, až ji vezmu na kopec.
     Stanice umoňuje nastavení normy podle země, ve které bude užívána, pro Českou republiku je nejvhodnější zvolit normu DE nebo CE. Následující tabulka ukazuje možnosti nastavení:
E1 Itálie, Spanělsko, 40CH AM/FM, 4W
I2Itálie, 36CH AM/FM, 4W
DENěmecko, 80CH FM, 4W, 12CH AM, 1W
D2Německo, 40CH FM, 4W, 12CH AM, 1W
EUEvropa/Francie, 40CH FM, 4W, 40CH AM, 1W
CECEPT, 40CH FM, 4W
UKVelká Británe, 2x40CH FM, 4W
PLPolsko, 40CH, AM/FM, 4W
Kromě výše uvedených možností lze v menu najít ještě RU (400Ch), PO(400CH - nuly) a PC (?). Ovšem při těchto volbách stanice nepřijímá ani nevysílá. Pro jejich zprovoznění je potřeba přestřihnout drátovou propojku, která se nachází ve výřezu pod bateriemi. Není třeba kvůli tomu stanici rozebírat, propojku lze snadno přestihnout i malými nůžkami.
     Oproti většině CB radiostanic má Intek H-520 možnost volby 3 výkonů vysílače: 100mW, 1W nebo 4W. Uživatel tak může optimalizovat spotřebu baterií podle svých aktuálních potřeb.
     Jako většina nových Inteků i tato ručka disponuje systémem ESP na kompresi a dekompresi zvuku. Ovšem ten lze použít jen při komunikaci se stanicemi vybavenými stejným systémem.
     Stanice má 8 pamětí, zkusil jsem je použít, jenže má to malý háček: přepnete-li na jinou CB normu, obsah pamětí se vymaže. Takže jsou dvě možnosti: nepřepínat CB normy nebo nepoužívat paměť.
     Co se mi u této ručky ale hodně nelíbí, to je zvuk. Na můj vkus je příliš dunivý. Já osobně bych trochu potlačil nižší kmitočty a přidal výšky. Také výkon NF zesilovače by mohl být o trochu větší. V hlučnějším prostředí se bez kvalitních sluchátek nejspíš neobejdete.
     Počítejte s tím, že při použití obyčejných levných baterií (např. Phillips Longlife Zinc Carbon za 8,-Kč/ks) si moc nezavysíláte. Lze použít jen ten nejmenší výkon (100mW) a modulace je velmi slabá. Při pokusu o použití větších výkonů (1W, 4W) má stanice tendenci se okamžitě "restartovat". Výrobce proto doporučuje - a opravdu je lépe - použít alkalické nebo nabíjecí baterie s větší kapacitou nebo externí zdroj, pak vše funguje bez potíží při jakémkoliv výkonu. Ještě pro zajímavost: výdrž zmíněných baterií Phillips ve vysílačce při režimu cca 5% času vysílání 100mW, 10% poslech a zbytek nepřetržité scanování pásma je cca 12 hodin.
     Tolik tedy moje první zkušenosti s ruční radiostanicí Intek H-520.

     Dragon Praha
            OK1SB            
©2023 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.