Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Mobilní novinka: INTEK M-760 Plus (01.12.2007)


     V krátké době pražský Elix nabízí další novinku firmy Intek, a to mobilní radiostanici M-760 Plus. Tato radiostanice mne zaujala nikoliv udávanými parametry, které jsou dnes u většiny CB stanic papírově podobné, ale reproduktorem v čelním panelu a rozměry údajně stejnými jako autorádio.

Počet kanálů: 80 FM / 40AM
Modulace: AM, FM
  Multistandart
Citlivost: FM 0.5 µV/20 dB SINAD
  AM 0.5 µV/20 dB SINAD
Výkon: 4W
Napájení: 13,2 V +- 15%
Rozměry: 153 x 50 x 180 mm
Váha: 950 g
Spotřeba při vysílání: cca 1200 mA

     Intek M-760 Plus je stanice multistandartní, jednotlivé CB normy lze jednoduchým způsobem nastavit podle země použití. Obsluha stanice je jednoduchá až intuitivní a myslím, že ani méně zkušenému uživateli nebude činit celkem žádné obtíže.
     Po zkušenostech s Intekem H-520 Plus jsem byl připraven na trochu horší "zabasovaný" zvuk, ale byl jsem příjemně překvapen. Zvuk z malého čelního reproduktoru je příjemný a čitelný.
     Co do citlivosti jsou na tom dnešní radiostanice papírově většinou stejně (viz parametry uvedené výše). Při pokusech Intek M-760 plus v Praze zachytil nejen tytéž signály, co President George, ale i totéž, co starý Albrecht 4200 nebo poměrně nová stanice TTI TCB 880. Stejně dobře se stanice chovala v autě i na portejblu. K vysílání jsem si nejprve vybral Džbán, tam to ale moc nechodilo a bylo málo lidí, tak jsem vyrazil na "skok" na Klínovec, kde jsem pobyl asi tři hodiny. Protože jsem zapomněl stožár, vysílal jsem jen z magnetky.
     Při obsluze stanice na mne čekalo několik překvapení, která jsou buď jen nepříjemná nebo dokonce snižují komfort obsluhy:
  • Překvapení první - při zapnutí a vypnutí to ve stanici docela silně cvaká - pravděpodobně relé. Také trvá docela dlouho, než je stanice připravena k provozu.
  • Překvapení druhé - při použítí squelche trvá cca půlvteřinu, než se objeví zvuk protistanice. Často tak přijdete o část nebo celé první slovo relace. Protože ale squelch nepoužívám, tato vlastnost mi nevadí.
  • Překvapení třetí - po stisknutí tlačítka pro vysílání stanice nevysílá okamžitě, ale je tam asi půlvteřinová prodleva. Chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl.
  • Překvapení čtvrté - rozpojíte-li konektory napájení, může to být i velká dřina je opět spojit. Středové kolíky se volně hýbou a proto je třeba pohybovat dráty tak, aby se povedlo oba konektory do sebe zasunout. Proto doporučuji buď nerozpojovat nebo konektory hned vyměnit.
  • Překvapení páté - kroucený mikrofonní kabel je sice přiměřeně dlouhý, ale trochu tužší. Manipulace je tedy mírně ztížená. Někomu to vadit nemusí, mně ale ano, protože stanice je lehká a na klouzavém povrchu jde stanice za mikrofonem.

     Stanice je výrobcem nejspíš určena hlavně pro použití v autě, přesto ani doma nebo na portejblu svým výkonem ostudu neudělá. Jen, pokud si tedy stanici pořídíte, je třeba si zvyknout na zmíněná překvapení ...

Dragon Praha


Dodatek (19.12.2007): Elix tuto stanici prodává již za cenu o 500,- Kč vyšší, tedy za 3.999,- Kč, Allamat jen za 2.999,- Kč.

Dodatek 2 (03.01.2008): Elix pravděpodobně pod tlakem konkurence snižuje cenu a nabízí stanici za 2.990,- Kč

Pražští jeřábníci každou chvíli diskutují o nesmrtelnosti chrousta a přijímám je
na svém domácím QTH dobře.


V době testu mnoho kamioňáků nediskutovalo, přesto ale pohlavních orgánů
a skotu létalo éterem více než dost.


Středeční bazar Jiřiny Písnice byl o trochu silnější než na stanicích Albrecht 4200
nebo President George


Protože v Praze velkou anténu nemám (nemám souhlas majitele domu),
je vysíláno a přijímáno jen na pendrek


Přečti si také: Intek M 760 Plus - rozšíření na 400 kanálů AM, FM 4W

            OK1SB            
©2024 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.