Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Anténa na CB - závěska


     Základem této antény je cívka, kterou vymyslel jistý pan Králík. Jedná se prakticky univerzální cívku na pásmo CB. Její využití zde je velice široké.
     Anténa je navinuta izolovaným drátem o průměru 1-2mm na nevodivý předmět o průměru 25 mm a má celkem 14 závitů. Jeden konec je připojen na zem (stínění koaxu k radiostanici) a druhý konec je napojen na zářič, který nesmí být vodivě spojen se zemí! Délka zářiče je 5,5 m. Lze použít izolovaný drát nebo lanko (průměr 1-4 mm). Mezi oba konce je připojen kapacitní trimr 30pF. Živý vodič (střed koaxu) napojíme na odbočku na 3 závitu od země.
     Anténu je možné používat zavěšenou buď za konec zářiče nebo za cívku. Na tom nezáleží. Je však nutné zajistit napnutí zářiče. Já jsem měl anténu zavěšenou za cívku a na dolní konec jsem upevnil naplněnou láhev od Nejlepší Vody. Pro perfektní funkci by měl být v dostatečné vzdálenosti (2m) od vodivých předmětů (balkóny, panely aj.). Pokud to tak nebude, půjde hůře naladit.
     Ladění se provádí pomocí kapacitního trimru (i malá změna otočení může celou anténu dokonale rozladit) nebo pomocí změny délky zářiče. Ladění měříme SWR (ČSV) metrem. Pokud je SWR lepší na kanále 1 a horší na 40 je nutné zářič zkrátit a pokud je tomu naopak tak prodloužit. Roli tady hraje každý centimetr. Veškeré změny na anténě je dobré provádět se stanicí přepnutou na poslechu. Použitelné je SWR pod 3.


Převzato z webu Trampovy stránky.

            OK1SB            
©2023 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.