Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Ekologická daň nebo jen obyčejná zlodějna? (10. května 2011)


     Mnoho z nás cestuje nejen na portejbly autem a to často takovým, jaké si můžeme dovolit nejen zaplatit, ale také "živit" (palivo, výměny kapalin, pravidelná údržba). V posledních letech cena starších vozidel výrazně klesla a protože ani díly nejsou tak drahé, je pochopitelné, že mnoho lidí místo nového vozu za 300 a více tisíc Kč koupí vůz sice ojetý, ale také výrazně levnější. Pro nemálo lidí je auto jediným prostředkem pro dopravu do města, k lékaři nebo na úřady. Stát však ve své "moudrosti" a pravděpodobně na nátlak pseudoekologických aktivistů už jednou zavedl placení tzv. ekologické daně při převodu vozidla nesplňujícího emisní normu EURO 3. Mám vážné a nejspíš i oprávněné pochybnosti o účelném využití vybraných peněz na ekologii, spíše se obávám, že stejně jako silniční daň, daň z paliv a peníze z dálničních známek končí v bezedném chřtánu státu, odkud putují na pochybné (a)sociální experimenty a do kapes politikům spřátelených firem při nehorázně předražených zakázkách.
     Nejspíš ani tyto peníze státu nestačí a tak stát nyní chce, aby lidé obmněňovali svá auta častěji. Proto se rozhodl, že zavede placení tzv. ekologické daně při převodu i pro vozidla nesplňující emisní normu EURO 4 (viz články Stát se obohatí už na autech z roku 2006 nebo Stát chce omladit vozový park, ekologickou daň zaplatí i pětiletá auta ). Pokud to projde, budeme platit nový ekologický poplatek při koupi staršího vozu asi od roku 2014. Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu je údajně cílem lepší ochrana životního prostředí tím, že se omladí vozový park v České republice. Ve skutečnosti samozřejmě nejde o ekolologický poplatek, ale o další zvýšení daně z převodu auta, protože je jasné, že na nové auto málokdo z pracujících lidí se svým platem dosáhne.
     Co si pro nás moudrý stát přichystá příště? Jakou daň ze života v ČR? Kdysi mne ve škole učili, že feudalismus je státní zřízení prohnilé, protože lidi museli pracovat a odvádět desátek (nebo tak nějak). Dnešní zřízení je jiné, pracovat sice taky musíme, ale desátků odvádíme hned několik desítek. Tak dobře se máme... nebo ne?

Dragon Praha


Pro zajímavost tabulka daní z příjmu v Rakousko-Uhersku kolem roku 1900:Zpět na seznam článků

            OK1SB            
©2024 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.