Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Zvýšení dosahu ručky


     U ruček běžně používané prutové a teleskopické antény jsou z elektrického hlediska zkrácené čtvrtvlnné antény - čtvrtky. V patě nebo uprostřed takovýchto antén je prodlužovací cívka. Tyto antény pro svou dobrou činnost vyžadují jednu nebo více protivah. Běžně jako protiváha slouží osoba držící stanici v ruce. Parametry takové protiváhy nejsou z elektrického hlediska ideální, situace se ještě zhorší po odložení ručky, když nám postačuje poslech.
     Situaci jde výrazně zlepšit připojením protiváhy. Vhodná délka je 1/4 vlnové délky, tedy 2,75 m. Nějaký ten centimetr výsledek neovlivní, ale kdo chce, může nejlepší délku vyzkoušet. Myslím si však, že to je zbytečné, protože protiváha je ovlivňována také vodivostí země, která je proměnlivá jak v místě, tak čase. Zlepšení použitím protiváhy je o 1S-3S pro příjem i vysílání.
     Lanko je vhodnější menšího průřezu, s protiváhou se pak lépe manipuluje. Na lanko délky 2,75 m dáme na jeden konec krokodýlek. Vhodný typ je určen pro přichycení na svorky automobilového akumulátoru, protože má zahnuté čelisti. Vybereme takový, aby dobře seděl na konektoru antény. S protiváhou je možné také chodit, což vyžaduje trochu cviku a vyvolává údiv kolemjdoucích.Převzato z webu CB klub Oscar Victor.

            OK1SB            
©2024 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.