Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      

Letní polní den 2007 (28.07.2007)


     Již 10. ročník soutěže Letní polní den (LPD) vylákal na české, moravské a slezské kopce spoustu lidiček - mezi nimi i mne.
     Nejtěžší byl výběr kóty, tentokrát jsem chtěl jet někam na východ naší republiky, abych se pozdravil s kolegy, se kterými se neslyším tak často, nebo vůbec. Vzhledem k přeplněnosti vyšších kopců dané lokality nakonec padla volba na dvě kóty: Lázek (JN89IW) a Adam (JO80HC). Obě byly na šikovném místě, tedy v žádaných směrech žádné blízké vysoké kopce, které by bránily vzdálenějsímu signálu dorazit až ke mně a byla tedy teoretická možnost uskutečnit nějaké to české/slovenské DX spojení.
     V pátek po poledni jsem sbalil vše potřebné - tedy vysílačky, anténu, kabely, předtištěný deník, jídlo a pití (ale žádný alkohol), kanystr s vodou, televizor, diktafon, náhradní autobaterii, natankoval plnou nádrž benzínu a vyrazil na Lázek. Měl jsem v plánu ještě po cestě nechat si vyměnit v autě olej, protože už byl nejvyšší čas a "pár" kilometrů přes oficiální limit. Ve východních Čechách je ale neuvěřitelně těžké potkat v pátek odpoledne ochotné lidi, kteří by to udělali. V pátek se ve "velkých" firmách prostě pracuje do půl čtvrté a hotovo, takže firmy jako Auto Kelly a podobné řetězce vás neobslouží. Zaplať bůh za malé živnostníky, kteří si zákazníka váží a rychle k jeho spokojenosti obslouží. Takového jsem našel na pátý pokus.
     Na Lázek jsem přijel kolem 19té hodiny, zaparkoval jsem u telekomunikační věže. Páteční večer a noc jsem většinou poslouchal, lítalo to dobře hlavně na Slovensko a severní Moravu, z jihu a ze západu jsem neslyšel téměř nikoho. Poslouchal jsem ale pouze s magnetkou, přesto se povedlo spojení na Martinské Hole (přes 170 km) s dobrým reportem. Zkusil jsem také příjem televize, v analogu jsem chytil 3 polské programy a dva slovenské, tak jsem si řekl, že bych mohl vyzkoušet ten den zakoupený digitální přijímač, ale ouha: věřili byste tomu, že napájecí kabel označený mínusem bude ve skutečnosti plus? Já ne, a tak jsem ze svého digitálního přijímače místo příjmu digitální televize z Ostravska vyloudil jen načernalé čmoudíky. Snad se mi jej povede opravit...
     Ráno jsem byl vzhůru v půl páté, což byl pomalu čas východu slunce. A opravdu bylo na co se dívat, litoval jsem, že nemám lepší foťák.
     Kolem osmé ráno jsem Lázek opustil a vyrazil do Šumperku na nákup potravin na další den, pak jsem na chvíli zavítal na Křížový vrch, odkud to ale moc nechodilo, dále jsem navštívil Prameny a odtud vyrazil na druhou plánovanou kótu - kopec Adam s výškou 765 metrů nad mořem.
     Kóta Adam se postupně ukázala z hlediska příjmu vzdálenějších stanic jako zajímavá. Stejně jako na Lázku i zde to skvěle chodilo na Slovensko, s postupem času se otevíraly i střední a pak i západní část severních Čech. Škoda že se nepovedlo například spojení s Honzou Sulejovice na Kletečné, kterého jsem slyšel celkem dobře. Slyšel jsem i Klínovec. Povedlo se ale spojení s Doupovskými vlky, kteří vysílali jen o pár kilometrů vedle.
     K večeru začalo často pršet a v rádiu naladěném na volnou frekvenci dlouhých vln opět začalo intenzivně praskat. Odněkud se blížila bouřka. Byl jsem připraven sundat anténu, ale bouřka mne naštěstí o pár kilometrů minula. Kolem desáté hodiny večer se pak zvedla mlha a možná i díky ní jsem slyšel čím dál více stanic ze západu naší republiky.
     S kótou Adam jsem některým kolegům nechtěně zamotal hlavu, protože není v oficiální databázi lokátorů a tak si nebyli jisti, jestli si z nich při udávání QTH nestřílím. Ale mně můžete věřit :-)
     Pokud jste z jakéhokoliv důvodu nemohli alespoň poslouchat, jak Letní polní den probíhal, poslechněte si sestřih z toho, co jsem měl možnost slyšet já. Budete-li poslouchat pozorně, zaslechnete třeba i Klínovec (263 km) nebo Plešivec (268 km)!

Sestřih Letní polní den 2007
Soubor: lpd2007_16.wma
Soubor ke stažení ZDE
Spustit ve Windows Media Playeru - vyšší kvalita


Následující mapa ukazuje, jak daleko bylo možné soutěžící zaslechnout            OK1SB            
©2023 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.