Hlavní strana - CB Monitor - vše o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Co je to CB?


CB je zkratka anglického Citizen Band - tedy Občanské pásmo. Radiostanice vysílající v občanském pásmu pracují na kmitočtu okolo 27 MHz, mají malý výkon a k jejich používání není třeba skládat radioamatérské zkoušky. Radiostanici si tedy může koupit kdokoliv a prakticky okamžitě ji začít užívat. Neznamená to ale, že na CB pásmu se můžeme chovat, jak se nám zlíbí.
Provoz na CB se řídí podle pravidel uvedených ve Všeobecném oprávnění. V České Republice lze používat 80 kanálů (jejich seznam naleznete ve Všeobecném oprávnění), vysílat lze na těchto kanálech pouze frekvenční modulací s maximálním výkonem 4 W. Některé z kanálů jsou vyhrazeny pro specifické účely, jejich seznam najdete v níže uvedené tabulce.

Proč bych měl zkusit používat právě CB radiostanice?
1. Pořizovací cena je nízká (v bazarech či inzerátech se dají sehnat už od 500 Kč, nové od 2000 Kč).
2. Za jejich provoz nemusíte nikomu platit žádné poplatky.
3. Se svojí rodinou a přáteli můžete mluvit zadarmo - neplatíte žádné hovorné ani paušály.
4. Používání CB radiostanic je jednoduché a není třeba skládat žádné zkoušky
5. S použitím kvalitního vybavení a v závislosti na místních podmínkách je možné pravidelně se dovolat na větší vzdálenosti.

    Nejčastěji se síbíčka používají pro spojení mezi členy rodiny, např. mezi chatou, autem a domácností, a mezi přáteli. Některé emancipované ženy navigují manžely a děti při nákupu a manželé si díky síbíčku pořídili automatická vrata od garáže: "Maruško, za dvě minuty jsem doma, běž otevřít."
Stanice hojně využívají i podnikatelé: "Až v Chrudimi vyložíš zboží, stav se cestou zpátky v Pardubicích pro bednu bublin do vodováhy." Do této kategorie patří i taxislužby, jejichž centrály navigují vozy tu před vinárnu, tu před nádraží. "Síbíčka" se stala běžnou výbavou kamionů, jejichž řidičům poskytují neocenitelné informace nejen o objížďkách, uzavírkách, zácpách a velkých dopravních nehodách, ale také o umístění radarů a silničních kontrol.
    To vše jsou uživatelé CB stanic, praví síbíčkáři však k radiostanici usedají v kteroukoliv denní i noční hodinu, aby si s kamarády pěkně popovídali, případně se jen tak pozdravili. Ti nejzapálenější běhají po kopcích, rozhlednách, usilují o maximální počet a délku spojení, neustále porovnávají sílu signálu, dolaďují antény, stavějí nové a přou se o to, které místo je k vysíláni v republice nejlepší. Pokud se vám poslední věta zdá absurdní, zkuste se k ní vrátit za půl roku. Možná bude právě o vás a ještě ji budete schopni dále rozvíjet.

Devatero CB   
1. Před začátkem vlastního vysílání zjisti poslechem nebo dotazem, zda je kanál volný. Takto předejdeš nechtěnému rušení již probíhajícího spojení.
2. Pro výzvy určené všem CB stanicím používej volání "všeobecná výzva" nebo "výzva všem" a toto volání můžeš ještě doplnit informacemi o tvojí volačce (názvu expedice), QTH a lokátoru a třeba i krátkým info o místním počasí.
3. Při volání konkrétní stanice uváděj nejprve volačku volané stanice a až potom vlastní volačku (obvykle 2x a svoji volačku 1x).
4. Do probíhajícího spojení lze vstoupit slovem Break(brejk).
5. Nezapomeň, že žádný kanál nikomu nepatří, tedy ani Tobě ne, můžou jej používat všichni!
6. Využívej všech 80ti kanálů kromě těch vyhražených pro zvláštní provoz!
7. Kanál č.9 je vyhrazen pro nouzové volání, proto tento kanál k běžné či soutěžní komunikaci nepoužívej!
8. Při zachycení nouzového volání neváhej poskytnout pomoc! A to nejen proto, že nevíš, kdy ji budeš sám potřebovat.
9. Dodržuj platné povolovací podmínky (nepoužívej nehomologované CB stanice a nedovolené zařízení jako např. zesilovače výkonu) a slušnost na pásmu nechť je samozřejmostí (sprostá slova do éteru nepatří, třeba i proto, že vás mohou poslouchat děti).


Doporučené využití některých kanálů CB
KanálFrekvenceVyhrazeno pro
126.965 MHzsvolávací kanál
927.065 MHznouzový kanál
1827.195 MHzdálkově ovládané záznamníky (opakovače)
2327.255 MHzdálkově ovládané záznamníky (opakovače)
2427.235 MHzpřenos digitálních dat
2527.245 MHzpřenos digitálních dat
5226.675 MHzpřenos digitálních dat
5326.685 MHzpřenos digitálních dat
7626.915 MHzpřenos digitálních dat
7726.952 MHzpřenos digitálních dat
8026.955 MHzvyvolávací kanál s použitím selektivní volbyV článku byl využit text z webu České asociace klubů CB

            OK1SB            
©2024 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.